Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στους 3 ομίλους

Β΄ όμιλος: 2/2 για Αστράκα BC και Α.Ο. Κόνιτσας

Το 2Χ2 έκαναν Αστράκα BC και Α.Ο. Κόνιτσας την περασμένη Κυριακή επικρατώντας του Βίκου Α.Σ.Ι. και του Λούρου αντίστοιχα.

Η ομάδα του coach Παπανικολάου επικράτησε με 67-46 του Βίκος Α.Σ.Ι. στο πρώτο εκ των πολλών γιαννιώτικων ντέρμπι που θα διεξαχθούν τη φετινή σεζόν. 13 είχε ο Δημήτρης Τάσσος, 12 ο Μελισσόβας και από 10 οι Μπάρκας και Κώστας Τάσσος. 15 σημείωσε ο Πανταζής από την ομάδα του coach Καΐκα. 

Ο Α.Ο. Κόνιτσας δείχνοντας την ανωτερότητά του έφτασε στο δεύτερο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες με 51-39 στην έδρα του Λούρου. Σακκάς και Βλάχος είχαν από 14 και 12 αντίστοιχα για τους νικητές.

Μεγάλο “διπλό” της Πάργας στο Καλπάκι επί του Α.Ο.Κ. Πωγωνίου με 54-52, ενώ ο Πήγασος Ηλιοβουνίων επικράτησε χωρίς να αγωνιστεί κόντρα στον Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον Β΄ όμιλο:

Βίκος Α.Σ.Ι.- Αστράκα BC 46-67

Α.Ο. Λούρου- Α.Ο. Κόνιτσας 39-51

Α.Ο.Κ. Πωγωνίου- Α.Ο. Πάργας 52-54

Πήγασος Ηλιοβουνίων- Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού (20-0 α.α.)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Αστράκα BC 4 (2-0)

2. Α.Ο. Κόνιτσας 4 (2-0)

3. Α.Ο. Πάργας 3 (1-1)

4. Α.Ο.Κ. Πωγωνίου 3 (1-1)

5. Βίκος Α.Σ.Ι. 3 (1-1)

6. Πήγασος Ηλιοβουνίων 3 (1-1)

7. Α.Ο. Λούρου 2 (0-2)

8. Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού 0 (0-2)

Επόμενη 3η αγωνιστική (13&14/11/):

Αστράκα BC- Α.Ο.Κ. Πωγωνίου

Α.Ο. Κόνιτσας- Βίκος Α.Σ.Ι.

Α.Ο. Πάργας- Πήγασος Ηλιοβουνίων

Α.Γ.Ο. Θεσπρωτικού- Α.Ο. Λούρου (0-20 α.α.)

Α΄ όμιλος: Πρώτες νίκες για Β.Α.Ο. Άρτας και Άνω Πόλη

Το ντέρμπι της Άρτας στον Α΄ όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ανάμεσα σε Άνω Πόλη και Φιλοθέη παρουσίαζε ενδιαφέρον, με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με 65-49 κατακτώντας την πρώτη νίκη στη σεζόν. 

Πρώτη νίκη και για τον Β.Α.Ο. Άρτας που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Ηρακλή Μοναστηρακίου φτάνοντας εύκολα στο τελικό 68-40. Τσίκος-Σιάτης-Γείτονας είχαν 19, 18 και 15 πόντους αντίστοιχα οδηγώντας εκ τους ασφαλούς την ομάδα τους στην επικράτηση. 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο:

Άνω Πόλη Άρτας- Α.Ο. Φιλοθέης 65-49

Β.Α.Ο. Άρτας- Ηρακλής Μοναστηρακίου 68-40

Γ.Ο. Αμφιλοχίας- Αίολος Αστακού 75-55

Ρεπό: Κρόνος Αγρινίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Άνω Πόλη Άρτας 3 (1-1)

2. Α.Ο. Φιλοθέης 3 (1-1)

3. Ηρακλής Μοναστηρακίου 3 (1-1)

4. Β.Α.Ο. Άρτας 3 (1-1)

5. Γ.Ο. Αμφιλοχίας 3 (1-1)

6. Κρόνος Αγρινίου 2 (1-0)

7. Αίολος Αστακού 1 (0-1)

Επόμενη 3η αγωνιστική (13&14/11):

Αίολος Αστακού- Άνω Πόλη Άρτας

Α.Ο. Φιλοθέης- Β.Α.Ο. Άρτας

Ηρακλής Μοναστηρακίου- Κρόνος Αγρινίου

Ρεπό: Γ.Ο. Αμφιλοχίας

Γ΄ όμιλος: Νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι η Γ.Ε.Κ.

Την πρώτη τους μάχη έδωσαν οι δύο κατά τεκμήριο ποιοτικότερες ομάδες του Γ΄ ομίλου με την Γ.Ε.Κ. να επικρατεί με 60-54 του Λέοντα Κέρκυρας κάνοντας το 2X2. 22 είχε ο Παπαγκίκας από τους νικητές, 19 και 15 οι Χατζόπουλος και Σπητιέρης από τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον Γ΄ όμιλο:

Γ.Ε.Κ.- Λέων Κέρκυρας 60-54

Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος- ΑΣ.Ι. Καποδίστριας 69-72

Κένταυροι Κέρκυρας- Α.Ο. Αλυκών 53-56

Ρεπό: Πήγασος Ν. Κέρκυρας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γ.Ε.Κ. 4 (2-0)

2. ΑΣ. Ι. Καποδίστριας 3 (1-1)

3. Λέων Κέρκυρας 3 (1-1)

4. Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος 3 (1-1)

5. Α.Ο. Αλυκών 2 (1-0)

6. Κένταυροι Κέρκυρας 2 (0-2)

7. Πήγασος Ν. Κέρκυρας 1 (0-1)

Επομένη 3η αγωνιστική (14/11): 

Α.Ο. Αλυκών- Γ.Ε.Κ. 

Λέων Κέρκυρας- Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος

Πήγασος Ν. Κέρκυρας- Κένταυροι Κέρκυρας

Ρεπό: ΑΣ. Ι. Καποδίστριας

Πηγή:epirusbasket.gr

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Παίξε Μπάλα

σχετικά άρθρα