Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών για την Κυριακή (25/7)

0
160
epa08434884 (FILE) - The Olympic Rings monument in front of the Japan Olympic Committee headquarters in Tokyo, Japan, 24 March 2020 (reissued 21 May 2020). International Olympic Committee President Thomas Bach said on 20 May that the postponed Tokyo 2020 Games shall be cancelled if they cannot be held in 2021 due to the coronavirus pandemic. EPA/FRANCK ROBICHON

Σημαντικές πρεμιέρες περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Κυριακής (25/7) για τους Έλληνες αθλητές που βρίσκονται στο Τόκιο.

Η μέρα θα ανοίξει με την προσπάθεια της Άννας Κορακάκη στα προκριματικά των 10μ. αεροβόλου πιστολιού, ενώ στις 05:30 η Εθνική πόλο ανδρών θα δώσει το πρώτο ματς του ομίλου της κόντρα στην Ουγγαρία. Γύρω στις 10:30-11:00, δε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ξεκινήσει την προσπάθειά του στο τένις κόντρα στον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ.

Στη μάχη θα μπουν και δύο ακόμα κολυμβητές, ο Απόστολος Χρήστου και ο Δημήτρης Μάρκου, ο Νίκος Μαυρομμάτης στη σκοποβολή, η Φανή Τζέλη στο τάε κβο ντο και οι Βασιλεία Καραχάλιου, Βύρων Κοκκαλάνης και Κατερίνα Δίβαρη στην ιστιοπλοΐα.

Στην κωπηλασία, η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου θα προσπαθήσουν να μείνουν «ζωντανές» μέσω του ρεπεσάζ, ενώ ο Στέφανος Ντούσκος και η Αννέτα Κυρίδου θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του σκιφ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Στον δεύτερο γύρο της επιτραπέζιας αντισφαίρισης ο Παναγιώτης Γκιώνης θα αντιμετωπίσει τον Αιγύπτιο Αχμέντ Σαλέχ.

Το πρόγραμμα της Κυριακής (25/7):
03:00 Σκοποβολή (10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών, προκριματικά)
Άννα Κορακάκη

03:50 Κωπηλασία (δίκωπος γυναικών, ρεπεσάζ) ΕΡΤ1, Eurosport1
Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου

04:00 Σκοποβολή (σκιτ ανδρών, προκριματικά)
Νίκος Μαυρομμάτης

04:46 Κολύμβηση ΕΡΤ3, Eurosport1
Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα, ημιτελικός)

04:56 Τάε Κβο Ντο (-57κ, φάση των «16») ΕΡΤ2
Φανή Τζέλη-Τατιάνα Μινίνα

05:00 Τένις (1ος γύρος) ΕΡΤ Sports 2, Eurosport2
Τσιτσιπάς-Κολσράιμπερ (γύρω στις 10:30-11:00 αναμένεται να ξεκινήσει ο αγώνας)

05:20 Κωπηλασία (σκιφ γυναικών, προημιτελικά) ΕΡΤ1
Αννέτα Κυρίδου

05:30 Πόλο ανδρών ΕΡΤ 1
Ελλάδα-Ουγγαρία

05:40 Κωπηλασία (σκιφ ανδρών, προημιτελικά) ΕΡΤ1
Στέφανος Ντούσκος

06:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01), 07:15 (Race 2)
Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial)

06:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01) 06:50 (Race 02), 07:40 (Race 03)
Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X)

08:45 Πινγκ πονγκ (2ος γύρος) ΕΡΤ SPORTS
Γκιώνης-Σαλέχ

09:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01), 09:50 (Race 02), 10:40 (Race 03)
Κατερίνα Δίβαρη (RS:X)

13:17 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
Δημήτρης Μάρκος (200μ. ελεύθερο, προκριματικά)

14:03 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο, προκριματικά)

14:30 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
4Χ100 ελεύθερο (προκριματικά)

Δείτε αναλυτικά εδώ το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ημέρας