Ήττα για Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας που λύγισε στις λεπτομέρειες από την Παραμυθιά που πήρε το εισιτήριο ανόδου για την Γ’ Εθνική Κατηγορία

0
273

Σε έναν αγώνα που έσπασε καρδίες και κρίθηκε στις τελευταία κατοχή η Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και να στείλει την σειρά σε τρίτο αγώνα στο ΔΑΚ Πρέβεζας κόντρα στην Κ.Α.Ε. Παραμυθιάς που απέδρασε στις λεπτομέρειες με 59-61 απο το Νέο Τ9 Άρτας και πανηγύρισε την άνοδο της στην Γ’ Εθνική Κατηγορία στον αγώνα που διεξήχθει την Κυριακή 15 Μαΐου 2022 στις 18:00.

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα του Ηλία Κιφοκέρη μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 23-14 στο πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα τις Παραμυθιάς κατάφερε και μάζεψε την διαφορά του σκόρ μειώνοντας το σκόρ σε 35-30 . Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και με ένα επιμέρους 15-9 η ομάδα της Παραμυθιάς κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 44-45. Στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο η ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο μέχρι που τρία λεπτά πρίν το τέλος η ομάδα της Δόξας Άρτας προηγήθηκε με 58-53 και φάνηκε να έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη αλλά με ένα σερί 1-8 η ομάδα της Παραμυθιάς πηρέ την νίκη και την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Παραμυθιάς οι Χάϊδος και Κρικώνης με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα , ενώ απο την ομάδα της Δόξας οι Μπάλλας με 23 Νίκας με 15 και Γυφτοκώστας με 14 πόντους.

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της Παραμυθίας για την άνοδο της στην Γ’ Εθνική Κατηγορία , αλλά πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στην ομάδα της Δόξας Άρτας για όλοι την μεγάλη φετινή προσπάθεια που κατέβαλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 35-30, 44-45, 59-61

Διαιτητές: Βίνης-Ντάγκας

Α.Ε. Δόξα-Πύρρου Άρτας 2001 (Ηλίας Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 14(3), Νίκας 15, Βάσιος, Βασιλείου 4, Μάνθας 1, Βασιλειάδης 2, Μπάλλας 23(1), Γεωργίου, Μουκάι

Κ.Α.Ε. Παραμυθίας(Τάκης Παππάς): Χάιδος 16(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Κρικώνης 14(1), Τάχιας, Μπαζάκας, Τζίμας 5(1), Κατσίβελος 8(1), Μπέλλος 7(1), Μάλλιος, Τσιρώνης 7(1)