Γ Εθνική : Ποιες 9 ομάδες πάνε στα μπαράζ ανόδου και ποιες υποβιβάστηκαν

0
446

Ολοκληρώθηκαν οι οκτώ από τους δέκα ομίλους της Γ Εθνικής.

Απομένουν πλέον το φινάλε στον 7ο. όπου στα μπαράζ θα είναι και μαθηματικά η ΑΕ Κηφισιάς, ενώ οι πέντε θέσεις που οδηγούν στο τοπικό δεν έχουν ακόμη ξεκαθαρίσει. Την ίδια ώρα, στον 9ο, η πρωτιά είναι ακόμη «ανοιχτή», ενώ Θύελλα Πατρών και ΑΟ Τσιλιβή έχουν αποχαιρετίσει την κατηγορία.

Ας δούμε τι προέκυψε σήμερα μετά τις τελευταίες αγωνιστικές στους υπόλοιπους ομίλους.

1ος όμιλος

  • Οριστικά πρωταθλητής ο Ορφέας Ξάνθης, μετά το 1-3 στη Θαλασσιά
  • Υποβιβάστηκαν ΑΕ Ευόσμου (στην ισοβαθμία με Εθνικό Σοχού), Ελπίδα Σαπών, ΑΕ Αμπελοκήπων, ΑΕ Διδυμοτείχου, Αναγέννηση Θαλασσιάς και Δόξα Ν.Σιδηροχωρίου

2ος όμιλος

  • Στα μπαράζ θα αγωνιστεί ο Ποσειδών Μηχανιώνας
  • Υποβιβάστηκαν Νίκη Αγκαθιάς, ΠΟ Ν.Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας, Εθνικός Γιαννιτσών, ΠΑΟ Κουφαλίων και ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας

3ος όμιλος

  • Στην κορυφή τερμάτισε η Αναγέννηση Καρδίτσας
  • Υποβιβάστηκαν στο τοπικό ΑΟ Σελλάνων, Δίας Δίου, Ερμής Αμυνταίου, ΑΣ Μετέωρα, Οικονόμος Τσαριτσάνης και Μακεδονικός Φούφα

4ος όμιλος

  • Την πρώτη θέση κατέκτησε μετά από…θρίλερ ο Διαγόρας Στεφανοβικείου, που ισοβάθμησε με τον Ηρακλή Ψαχνών και πήρε το εισιτήριο για τα μπαράζ λόγω της διαφοράς τεσσάρων τερμάτων
  • Υποβιβάστηκαν Φωκικός (στην ισοβαθμία με ΑΠΟ Αταλάντη), ΓΣ Αλμυρού και Οπούντιος Μαρτίνου

5ος όμιλος

  • Στα μπαράζ ανόδου θα αγωνιστεί ο Αχέρων Καναλακίου
  • Υποβιβάστηκαν Θύελλα Κατσικάς, Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, Κέρκυρα, ΑΕ Μεσολογγίου, ΠΑΣ Πρέβεζα και Θύελλα Μοναστηρακίου

6ος όμιλος

  • Και τυπικά πρώτος ο Πανιώνιος, που θα διεκδικήσει άνοδο στα μπαράζ
  • Υποβιβάστηκαν μετά από δραματική εξέλιξη ΓΣ Μαρκό, ΑΕ Μοσχάτου και Πανναξιακός

8ος όμιλος

  • Οριστικά πρώτη η Θύελλα Ραφήνας, λόγω της διαφοράς τερμάτων από τον Αιολικό
  • Υποβιβάστηκαν στο τοπικό Ακράτητος, Αετός Λουτρών, Μικρασιατική Χίου και Πυθαγόρας Σάμου

10ος όμιλος

  • Στην κορυφή τερμάτισε ο Ηρόδοτος και θα αγωνιστεί στα μπαράζ
  • Υποβιβάστηκαν Ρεθυμνιακός, ΑΟ Δαμάστας, Αστέρας Ρεθύμνου, ΑΟ Παλαιόχωρας, Πλατανιάς και Άρης Ρεθύμνου

Πηγή: sportsup.gr