Ελλάδα – Βουλγαρία 73-66: Καθάρισε στο τέλος η Εθνική γυναικών – Συμμετοχή της Βιντσιλαίου του ΠΑΣ Γιάννινα WBC !

0
54

Νικηφόρα άρχισε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Γυναικών στο δεύτερο «παράθυρο» των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άντεξε στην αντεπίθεση της Βουλγαρίας, και με το τελικό 73-66 στη «φούσκα» του Ηρακλείου, για την 3η αγωνιστική, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-1 στον Α’ όμιλο (2η θέση). Πλέον η «γαλανόλευκη» εστιάζει στην αναμέτρηση του Σαββάτου (14/11, 20:00), απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη Σλοβενία, όπου αν κάνει το «δύο στα δύο» (σ.σ. με +6) τότε «αγκαλιάζει» την πρόκριση στον τελικό γύρο.

Σπουδαία εμφάνιση από τη Μαριέλα Φασούλα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (21) και ριμπάουντ (11), αλλά και 2 μπλοκ, ενώ διψήφιες ήταν και οι Αγγελική Νικολοπούλου (15π., 9ασ., 9ρ.), Ελεάνα Χριστινάκη (11π.) και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (13π.)

Στην Εθνική αγωνίστηκε και η Αγγελική Βιντσιλαίου του ΠΑΣ Γιάννινα WBC.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 32-26, 48-48, 73-66

Η καλά δομημένη άμυνα της Εθνική, σε συνδυασμό με την πλούσια παραγωγικότητα βοήθησαν την ελληνική ομάδα να σηκώσει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο + 9 (21-12). Ωστόσο, η Βουλγαρία ενεργοποίησε την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 11-14, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (32-26).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με νέο επιμέρους σκορ 6-14 προσπέρασαν στο 26΄ με 38-40, για να κλείσουν την περίοδο οι δύο ομάδες ισόπαλες 48-48. Στον επίλογο του αγώνα, όμως, Φασούλα, Σπανού, Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου πήραν μπροστά στην επίθεση και μετά το 69-62 στο 35΄ η Εθνική δεν χρειάστηκε να κοιτάξει ξανά πίσω…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαλμάν, Οβίνοφ, Πέρλιτς