Τζάμπα ήττα στο Γεντί Κουλέ ο ΠΑΣ Γιάννινα, 2-1 από τον ΟΦΗ

0
110

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα car. gr στην Κρήτη από τον ΟΦΗ για την 10η αγωνιστική της Super League Interwetten. Στάρτζεον και Νέιρα οι σκόρερ για τον ΟΦΗ, ο Ελευθεριάδης είχε μειώσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε ένα γενικά κακό ματς (με λιγοστές τελικές ευκαιρίες 4(4)-5(1) ), με πολλές καθυστερήσεις, φάουλ και κακό ρυθμό παιχνιδιού οι Κρητικοί πήραν την νίκη με μία ουσιαστικά απειλητική φάση και ένα πέναλτι ενώ ούτε ο ΠΑΣ είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20′ από φοβερή προσπάθεια του Σαρδινέρο που έκανε κοντρόλ, σούταρε με δυσκολία απέκρουσε ο Χουτεσιώτης, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Στάρτζεον που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Ο ΠΑΣ λίγο αργότερα σκόραρε με τον Ελευθεριάδη, όμως ήταν εκτεθειμένος τη στιγμή που έγινε η κεφαλιά πάσα και το γκολ δε μέτρησε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ελευθεριάδης σκόραρε με μια γκολάρα, στην οποία αν και αρχικά σηκώθηκε σημαιάκι, πήγε στο VAR αλλά τελικά μέτρησε και ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 1-1.

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα: Γκολ με τη… δεύτερη ο Ελευθεριάδης (videos)

Το γκολ του Ελευθεριάδη ήταν το τρίτο στη φετινή κατηγορία για τον παίκτη, όλα εκτός έδρας με Απόλλων Σμύρνης, Ατρόμητο και ΟΦΗ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μισού ο ΠΑΣ ανέβηκε και πίεσε με τον ΟΦΗ να υποχρεώνεται σε πολλά λάθη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και δύο αναγκαστικές αλλαγές με Οικονομόπουλο και Καρτάλη αντί των Σάλιακα και Λεό, αντίστοιχα.

Στο 68′ κέρδισε πέναλτι ο ΟΦΗ με τον Νέιρα από το σπρώξιμο του Κάργα. Η φάση πήγε στο VAR και καταλογίστηκε το πέναλτι κανονικά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέιρα έγραψε το 2-1. Το σκορ στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Αθανάσιος Τζήλος, Ανδρέας Μεϊντάνας, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου

4ος Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76’ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (36’ Σακόρ), Νέιρα, Γρίβας (76’ Γιάννου), Στάρτζεον (84’ Βούρος), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας (59’ Οικονομόπουλος), Πέερσμαν, Κάστρο, Σιόντης (76’ Δούμτσης), Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης, Λεό (65’ Καρτάλης), Παμλίδης.