Τα δεδομένα και το πρόγραμμα των αγωνιστικών στη Super League 2

0
62

Το πράσινο φως ώστε να έχουμε ξανά πρωτάθλημα σε Super League 2 το επόμενο Σαββατοκύριακο (16-17/1) έδωσαν οι λοιμωξιολόγοι στη συνεδρίαση που είχαν την Παρασκευή (8/1).

Η προκήρυξη της δεύτερης κατηγορίας τροποποιήθηκε και το πρωτάθλημα θα γίνει με μονά πλέι οφ και πλέι άουτ ενώ οι αγωνιστικές θα είναι συνολικά 27.

Οι ΠΑΕ συμφωνήσαν ομόφωνα στο Δ.Σ. να αλλάξουν την προκήρυξη και τα πλέι οφ (θέσεις 1-6) και πλέι άουτ (θέσεις 7-12) να είναι μονοί αγώνες και όχι διπλοί που ήταν.

Έτσι μετά τις 22 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου θα ακολουθήσουν άλλες πέντε στην έξτρα διαδικασίας, για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα μέχρι της 19 Μαΐου 2021.

Παράλληλα, αποφασίστηκε να μην αλλάξει ο συσχετισμός ανόδου, ο 1ος της Super League 2 θα ανέβει απευθείας στη Σούπερ Λίγκα 1 και ο δεύτερος θα αγωνιστεί σε διπλό μπαράζ με τον προτελευταίο της SL1.

Αναφορικά με τον τρόπο διεξαγωγής των πλέι οφ και πλέι άουτ αποφασίστηκε οι τρεις πρώτοι κάθε γκρουπ να έχουν ισάριθμα ματς στην έδρα τους και δύο εκτός και οι τρεις που έπονται τα αντιστρόφως ανάλογα.

Μάλιστα, η ακριβής σειρά – τρόπος των πλέι οφ – πλέι άουτ είναι ο εξής:

Ο 1ος της κανονικής περιόδου (είτε σε πλέι οφ είτε σε πλέι άουτ) θα υποδεχθεί στο γήπεδο του τον 2ο, 3ο, 4ο και θα παίξει εκτός έδρας τον 5ο και τον 6ο.

Αντίστοιχα: Ο 2ος παίζει εντός με τους 3ο, 4ο, 5ο και εκτός έδρας με τον 1ο και τον 6ο.

Ο 3oς παίζει εντός με 4ο, 5ο, 6ο και εκτός με 1ο και 2ο.

Ο 4ος παίζει εντός με 5ο και 6ο και εκτός με 1ο, 2ο, 3ο.

Ο 5ος παίζει εντός με 1ο και 6ο και εκτός με 2ο, 3ο, 4ο.

Ο 6ος παίζει εντός με 1ο και 2ο και εκτός με 3ο, 4ο και 5ο.

*Για τα πλέι άουτ και τα πέντε έξτρα μονά ματς της αποφυγής του υποβιβασμού 1ος θεωρείται ο 7ος και αντιστοίχως 2ος ο 8ος, 3ος ο 9ος, 4ος ο 10ος, 5ος ο 11ος και 6ος ο 12ος της κατάταξης στην κανονική περίοδο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα που είχε βγει από την κλήρωση της Πέμπτης (24/9):

1η αγωνιστική – 12η αγωνιστική

ΑΕ Καραϊσκάκης-Λεβαδειακός

Ιεράπετρα-Διαγόρας

Χανιά-Δόξα Δράμας

Παναχαϊκή-Τρίκαλα

Εργοτέλης-Ιωνικός

Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη

2η αγωνιστική – 13η αγωνιστική

Ιεράπετρα-ΑΕ Καραϊσκάκης

Λεβαδειακός-Χανιά

Διαγόρας-Παναχαϊκή

Δόξα Δράμας-Εργοτέλης

Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας

Ξάνθη-Ιωνικός

3η αγωνιστική – 14η αγωνιστική

ΑΕ Καραϊσκάκης-Χανιά

Παναχαϊκή-Ιεράπετρα

Εργοτέλης-Λεβαδειακός

Απόλλων Λάρισας-Διαγόρας

Ξάνθη-Δόξα Δράμας

Ιωνικός-Τρίκαλα

4η αγωνιστική – 15η αγωνιστική

Παναχαϊκή-ΑΕ Καραϊσκάκης

Χανιά-Εργοτέλης

Ιεράπετρα-Απόλλων Λάρισας

Λεβαδειακός-Ξάνθη

Διαγόρας-Ιωνικός

Τρίκαλα-Δόξα Δράμας

5η αγωνιστική – 16η αγωνιστική

ΑΕ Καραϊσκάκης-Εργοτέλης

Απόλλων Λάρισας-Παναχαϊκή

Ξάνθη-Χανιά

Ιωνικός-Ιεράπετρα

Τρίκαλα-Λεβαδειακός

Δόξα Δράμας-Διαγόρας

6η αγωνιστική – 17η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-ΑΕ Καραϊσκάκης

Εργοτέλης-Ξάνθη

Παναχαϊκή-Ιωνικός

Χανιά-Τρίκαλα

Ιεράπετρα-Δόξα Δράμας

Λεβαδειακός-Διαγόρας

7η αγωνιστική – 18η αγωνιστική

ΑΕ Καραϊσκάκης-Ξάνθη

Ιωνικό-Απόλλων Λάρισας

Τρίκαλα-Εργοτέλης

Δόξα Δράμας- Παναχαϊκή

Διαγόρας-Χανιά

Λεβαδειακός- Ιεράπετρα

8η αγωνιστική – 19η αγωνιστική

Ιωνικός-ΑΕ Καραϊσκάκης

Ξάνθη-Τρίκαλα

Απόλλων Λάρισας-Δόξα Δράμας

Εργοτέλης-Διαγόρας

Παναχαϊκή-Λεβαδειακός

Χανιά-Ιεράπετρα

9η αγωνιστική – 20η αγωνιστική

ΑΕ Καραϊσκάκης-Τρίκαλα

Δόξα Δράμας-Ιωνικός

Διαγόρας-Ξάνθη

Λεβαδειακός-Απόλλων Λάρισας

Ιεράπετρα-Εργοτέλης

Χανιά-Παναχαϊκή

10η αγωνιστική – 21η αγωνιστική

Δόξα Δράμας-ΑΕ Καραϊσκάκης

Τρίκαλα-Διαγόρας

Ιωνικός-Λεβαδειακός

Ξάνθη-Ιεράπετρα

Απόλλων Λάρισας-Χανιά

Εργοτέλης-Παναχαϊκή

11η αγωνιστική – 22η αγωνιστική

Διαγόρας-ΑΕ Καραϊσκάκης

Λεβαδειακός-Δόξα Δράμας

Ιεράπετρα-Τρίκαλα

Χανιά-Ιωνικός

Παναχαϊκή-Ξάνθη

Εργοτέλης-Απόλλων Λάρισας