Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Αναγέννηση Άρτας, 2-1 από τον ΟΦΑΜ (pics)

Στην πρώτη ήττα για τη φετινή περίοδο ανάγκασε την Αναγέννηση Άρτας ο ΟΦ Αγίου Ματθαίου. Οι Κερκυραίοι επικράτησαν με 1-2 των Αρτινών και τους υποχρέωσαν να ηττηθούν μέσα στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας για τη δεύτερη αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Αρτινοί στο πρώτο λεπτό έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπότσαρη, να ξεπερνά τον κίπερ αλλά το σουτ του να βγάζει πάνω στη γραμμή ο Γραικός και η μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από την βοήθεια του δοκαριού.

Στο 20λεπτο ο ΟΦΑΜ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες, αρχικά με τον Γραικό, ο οποίος άργησε να πασάρει ενώ τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με τρεις παίκτες να μη μπορούν να σκοράρουν.

Στο 38′ ο Σιδηρόπουλος τετ α τετ με το Σκάρπο, άργησε να σουτάρει και τελικά το έκανε πάνω στον γκολκίπερ του ΟΦΑΜ.

• Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γραικό σε τετ α τετ να περνά από τον Πατσιούρα και να γράφει το 0-1.

Στο 60΄του δευτέρου ημιχρόνου η Αναγέννηση ισοφάρισε μετά από ένα εξαιρετικό σουτ-βολίδα του Σκανδάλη να καταλήγει στο “γάμα” του τέρματος για το 1-1.

Στο 77′ ο Παπαρούνης έκανε λάθος κοντρόλ και ο Νικολούδης το εκμεταλλεύτηκε, έτρεξε στην επίθεση , έδωσε στο Γωνιάδη, ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 1-2.

Επόμενες μεγάλες φάσεις για την γηπεδούχο ομάδα τόσο στο τετ α τετ του Γκολάκου αλλά και στο δυνατό σουτ του Σκανδάλη, ο κίπερ έδιωξε, κρατώντας το σκορ στο 1-2 και δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του με την Αναγέννηση να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι..

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Καραγιαννίδης, Φωλίνας, Μπόκος, Παπαρούνης, Κραμπής, Παπαρούνας, Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης, Μπότσαρης

ΟΦ Αγίου Ματθαίου (Σιδερόπουλος) : Σκάρπος, Ταμπάκου, Κατελούζος, Γραικός Κ., Παπαδόπουλος, Ρούμπο, Γραικός Γ., Σπίνουλας Σπ., Γραικός Ι., Γωνιάδης, Σπίνουλας Ν.

Photo credits: Ναπολέων Τσιμπίδας