Ήταν “Ταύρος” στην Τούμπα αλλά έχασε στο τέλος

0
90

Πήγε να κάνει … τη ζημιά αλλά δε τα κατάφερε.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα car.gr κρατούσε παλικαρίσιο βαθμό στη Τούμπα και με παίκτη λιγότερο μέχρι τα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων, μέχρι ο Ελ Καντουρί να κάνει τη ζημιά. Οι Ηπειρώτες γνώρισαν την ήττα με ανατροπή 2-1 από τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Στο πρώτο μισάωρο το ματς δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον. Οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” την Τούμπα και άνοιξαν το σκορ (31′) εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Βαρέλα από την πίεση τους και από καταπληκτική προσπάθεια από τον Λέο που νίκησε τον Βαρέλα και γύρισε τη μπάλα ιδανικά στον Εραμούσπε ο οποίος έκανε το 1-0 και “άνοιξε λογαριασμό’ στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση με τον Εσίτι στο 38′ αλλά ο Χουτεσιώτης ήταν εκεί και με μία φανταστική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη εμφανίστηκε σοβαρή, πειθαρχημένη και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, δυσκολεύοντας πολύ τον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έβγαλε άμεσα αντίδραση και στο 51′ ισοφάρισε με τον Σβιντέρσκι  να κάνει το 1-1, ενώ είχε και δοκάρι στο 59′ με τον Τζόλη. Ο ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Ελ Καντουρί (90+1′), με το έξυπνο γυριστό έπειτα από εκτέλεση φάουλ και μέσω του VAR επιβεβαιώθηκε, έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις σε 2-1.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ ταξιδεύει στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ την Κυριακή (29/11, 17:00)

Βασικές ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Σφιντέρσκι (95’ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης, αναγκαστική αλλαγή), Λεό (63’ Ντομίνγκες)