“Έπεσε” ηρωικά στη Λεωφόρο ο ΠΑΣ Γιάννινα ! (pics)

Είχε τις ευκαιρίες και δοκάρι ο ΠΑΣ Γιάννινα car.gr αλλά έφυγε με την ήττα 2-0 από τον Παναθηναϊκό και τη Λεωφόρο.

Από τον Παναθηναϊκό στην επιστροφή του στη Λεωφόρο φιλοξενήθηκε και ηττήθηκε με 2-0 ο ΠΑΣ Γιάννινα car.gr για τη 12η αγωνιστική της Super League Interwetten το απόγευμα του Σαββάτου (12/12). Σκόρερ για τους “πράσινους” οι Βιγιαφάνιες (πέναλτι) και Αιτόρ.

Πιεστικός στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα, χωρίς να αφήσει τον Παναθηναϊκό να κυκλοφορήσει την μπάλα κάτι το οποίο άλλαξε μετά το πρώτο τέταρτο, όπου το “τριφύλλι” ισορρόπησε και στο 19′ έκανε την πρώτη τελική με τον Βιγιαφάνιες. Μάλιστα, ο ΠΑΣ είχε την πρώτη φάση με τον Παμλίδη μόλις στα 20 δευτερόλεπτα αλλά ο παίκτης των Ηπειρωτών ήταν οφ σάιντ.

Στο μισάωρο ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σάλιακα, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα αρχικά αλλά συμβουλεύτηκε το VAR και τελικά έδειξε την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ. Ο Βιγιαφάνιες το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ (1-0) στη Λεωφόρο.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ: Προβάδισμα με πέναλτι του Βιγιαφάνες

Στο 44′ απείλησε ο ΠΑΣ από φάουλ του Σάλιακα στη περιοχή, φοβερή κεφαλιά του Κάργα αλλά ακολούθησε η σπουδαία επέμβαση του Διούδη. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο ΠΑΟ έχασε φοβερή ευκαιρία μετά από τακουνάκια των Μακέντα για Ζαγαρίτη, αυτός έκανε τη σέντρα για τον Χατζηγιοβάνη που εξ επαφής νικήθηκε από το Χουτεσιώτη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός στο 50′ έκανε ευκαιρία με τον Αιτόρ αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά. Ωστόσο ο ίδιος παίκτης στο 59′ από σέντρα του Μαουρίσιο, κατέβασε, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Πέρσμαν του στρώθηκε και πάλι και με εξαιρετική εκτέλεση έκανε το 2-0 από την γραμμή.

Έπειτα η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πίεσε και ανέβηκε στο ματς. Στο 77′ δοκάρι για τον ΠΑΣ με τον Σάλιακα, η μπάλα έπειτα πήγε στον Ελευθεριάδη που έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει, ενώ λίγο αργότερα είχε καταπληκτικό σουτ από τον Σιόντη έξω από την περιοχή.

Στα επόμενα λεπτά το σκορ δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3×3 και τον ΠΑΣ να μένει χωρίς πόντο. Επόμενο παιχνίδι για τους Γιαννιώτες τη Δευτέρα (21/12) στο Ε.Σ.Ι “Οι Ζωσιμάδες” με τον Αστέρα Τρίπολης.