Ένας “Ταύρος” “άλωσε” τη Ριζούπολη ! (pics)

Ήταν ο ΠΑΣάς της αναμέτρησης και πήρε άξια το πρώτο τρίποντο. Το πρώτο διπλό στη Σούπερ Λιγκ πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα νικώντας με σκορ 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γιώργος Καμάρας» της Ριζούπολης στο εξ’ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής. Σκόρερ για τον ΠΑΣ οι Παμλίδης (43΄) και Ελευθεριάδης (45+3΄), για τον Απόλλωνα ο Ιωαννίδης

Η πρώτη νίκη του “Άγιαξ της Ηπείρου” ήταν εντυπωσιακή, ειδικά για την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ο Απόλλων ήταν κυριάρχος. Ο ΠΑΣ μπήκε για τέταρτο παιχνίδι πολύ δυνατά στο ματς χάνοντας πολλές ευκαιρίες (μέχρι το 20′ έξι τελικές) με πρώτη την προσπάθεια του Παμλίδη, ο οποίος σούταρε ψηλά πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Ο Παμλίδης είχε ακόμη μια καλή στιγμή από δύσκολη γωνία αλλά το σουτ το απέκρουσε ο Κότσαρης, με διαιτητή και βοηθό να συμφωνούν … άουτ. Λίγο μετά νέο σουτ του Σάλιακα με τον Φατιόν να σώζει πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.

Στο 34′ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε μια απόπειρα απειλής με τον Μπεντινέλι να πιάνει ένα σουτ το οποίο έφυγε αρκετά άουτ.

• Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ πρώτος με τον Mr.goal του, Γιώργο Παμλίδη. Στο 44′  ο Κρίζμαν εξαπέλυσε μια οβίδα στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη με τη μπάλα να σκάει στον αγωνιστικό χώρο και ο Παμλίδης να σκοράρει με κεφαλιά και γράφοντας το 1-0.
  • Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ μετά από καταπληκτική ασίστ του Πιρσμαν, ο Ελευθεριάδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κάργα στον Μπεντινέλι, με τον Φατιόν να το εκτελεί πολύ ψηλά, άστοχα και με το 2-0 να παραμένει.

Έπειτα η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε την κατοχή και ο ΠΑΣ έδωσε χώρους αλλά χωρίς να απειληθεί ιδιαιτέρως. Στο 69′ ο Χουτεσιώτης έκανε φοβερή επέμβαση από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μουνιέ.

• Στο 81′ ο Ιωαννίδης ήρθε από τον πάγκο και από ασίστ του Ντάουντα σκόραρε για το 2-1 ( υπήρξε έλεγχος στο VAR για τυχόν offside ) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα επόμενα λεπτά.

Από το πουθενά… ο Απόλλων είχε την μεγαλη ευκαιρία αφού κέρδισε έμμεσο σχεδόν στην μικρή περιοχή από γύρισμα του Σάλιακα στον Χουτεσιώτης ο οποίος μπλόκαρε και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι ενδεκάδες:

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος):Κότσαρης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεθ, Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Βιτλής και Φατιόν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτετσιώτης, Σάλιακας, Πρίσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης, Ελευθεριάδης, Μπαπτίστ, Κρίζμαν και Παμλίδης