Έμεινε στο μηδέν ο ΠΑΣ με τον Παναιτωλικό στους Ζωσιμάδες

Δυσκολεύεται στους “Ζωσιμάδες” ο ΠΑΣ στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο μηδέν (0-0) έμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα car.gr με τον Παναιτωλικό για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Interwetten. Ο ΠΑΣ αγνοεί τη νίκη στο “σπίτι” του για ακόμη ένα ματς, πήρε μόλις έναν βαθμό από τα δύο εντός έδρας ματς της εβδομάδας με ΑΕΛ και Παναιτωλικό, μετρώντας δύο ισοπαλίες και δύο ήττες!.

Παρότι ο ΠΑΣ ήταν αυτός που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στον αγώνα και δεν του δόθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεντόζα στον Καρτάλη, ο Παναιτωλικός έμεινε «όρθιος» στους «Ζωσιμάδες» και έφτασε τους 4 βαθμούς σε 8 αγώνες στο πρωτάθλημα, παραμένοντας βέβαια ακόμη χωρίς νίκη.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΣ με τον Λέο, όταν ο Παμλίδης έδωσε κάθετα στον άξονα για τον Λέο ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Κνετ. Στο 22′ ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω από τις χαμένες ευκαιρίες και είχαν δοκάρι πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ελευθεριάδη. Στο 45′ καταγράφεται η πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού, όταν ο Γιάκολις γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά, ο Αριγίμπι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Χουτεσιώτη, όμως η φάση σταμάτησε ως off side, καθώς ο εκτεθειμένος Βέργος ακούμπησε τη μπάλα.

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός 0-0: Τα δοκάρια σταμάτησαν τους Ηπειρώτες (photos)

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, πίεσαν και έχασαν δυο μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με δοκάρι του Παντελάκη και κεφαλιά του Κάργα εξ επαφής να βγάζει τη μπάλα άουτ.

ΠΑΣ Γιάννινα- Αργύρης Γιαννίκης (4-4-2): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας (74’ Οικονομόπουλος), Πίρσμαν, Σιόντης, Νάουμετς (61’ Καρτάλης), Λιάσος (74’ Ντομίνγκεζ), Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό.

Παναιτωλικός – Λουτσιάνο Ντε Σόουζα: (4-2-3-1) Κνετ, Καρασαλίδης (72’ Μάλης), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Λιάβας, Ντάλσιο (90+2’ Τσιγγάρας), Ντίας, Μεντόσα (90+2’ Ντουάρτε), Αριγίμπι (65’ Μάζουρεκ), Γιάκολιτς, Βέργος.